Gramatica latina

2x puncte

categorie: Psihologie

nota: 9.75

nivel: Gimnaziu

Clasa I de adjective

Cuprinde adjective cu 3 terminatii care se declina dupa declinarea I si a II-a

I – masculin: bonus (declinarea II in US)
II – feminin: luena(declinarea I )
III – neutru: bornum (declinarea II in UM)

Exemple:

o Masculin: pulher, tener (declinarea a II-a in ER)
o Feminin: pulchra,[...]
DOWNLOAD REFERAT

Preview referat: Gramatica latina

Clasa I de adjective

Cuprinde adjective cu 3 terminatii care se declina dupa declinarea I si a II-a

I – masculin: bonus (declinarea II in US)
II – feminin: luena(declinarea I )
III – neutru: bornum (declinarea II in UM)

Exemple:

o Masculin: pulher, tener (declinarea a II-a in ER)
o Feminin: pulchra, tenera (declinarea I)
o Neutru: pulchrum, terum (declinarea a II-a in UM)

Declinarea a III –a

Genul din dictionar
homo, hominis
caput, capitis dec a III-a imparisilabica
civis, civis dec a III-a parisilabica

Declinarea a III-a imparisilabica
Sg M-F N Pl M-F N
N Pr forma Pr forma N es a
G is is G um um
D i i D iuls ilus
Ac em N Ac es a
V N N V es a
Abl e e Abl ilus ilus


ATENTIE! Substantivele de genul N au mereu N=Ac+V

Homo, hominiss = declinatia a III-a imparisilabica, gen masc, homin.

Sg Pl
N homo N homines
G hominis G hominum
D homini D hominilus
Ac hominem Ac homines
V homo V homines Abl homne Abl hominilus

Atentie! Urmatoarele subs de decl a III-a : monts, montis, montium
urbs, urbis urbium
gentium gens, gentis = neam, poor
artium, ars, artis
noctium, nox, noctis = noapte

Sunt false imparisilabice deoarece au la G. Pl. Term. ium

Imperativ prezent

Pers a II-a, sg
Conj I, a II-a, a III-a = tema verbului
Canto, cantare = canta
Video, videre = vide
Scribe, scribere = scribe
Audio, audire = audi

! Urmatoarele verbe de conj a III-a au imp prezent, pers a II-a sg = tema consonantica
Dicere = dice
Focire = foce
Ferire = feri
Ducere = duce

Pers a II-a pl
Conj I, a II-a, a IV-a = tema vd + te
Contate = cantati
Videte = vedeti
Audite = auziti

Conj a III-a = tema consonontica + i + te
Scribete = scrieti
dicite

Indicativ viitor

Conj I, II = tema vb + bo
bis
but, bimus, bitis
bunt
canto, cantare, cantarei, cantatum = a canta
cantabo = voi canta
cantabis
cantabit
cantabimus
cantabitis
cantabunt

video, videre, vidi, visum = vide
videbo = voi vedea
videbis
videbit
videbimus
videbitis
videbunt

Conj a III-a = tema consonanta
Scribo, scribere, scripsi, scriptum = a scribe
Scribam
Scribet
Scribemus
Scribetis
Scribent

Conj a IV-a = tema + am
Audio,audire,auditum = audi
Audiam
Audies
Audiet
Audiemus
Audietis
Audient

Indicativ imperfect al verbelor de conf I, a II-a, a III-a si a IV-a

Ba sufixul specific de imperfect
Canto, cantare, cantavi, cantatum conj I
Cantabam
Cantabas
Cantabat
Cantabamus
Cantabatis
Cantabant

Video, videre, vidi, visum = conj a II-a
Videbam
Videbas
Videbot
Videbamus
Videbatis
Videbant

Scribere, scribo, scripsi, scripsum = conj a III-a
Scribebam
Scribas
Scribat
Scribibamus
Scribebratis
Scribebant

Audio, audire, audiri, auditum = conj a IV-a
Audiebam
Audiebas
Audiebat
Audiebamus
Audiebatis
Audiebant

Numeralul

Numerarul cardinal

I unus, una, unum
II duo, duae, duo
III tres,tres, tria
IV quattuor
V guinque
VI sex
VII septem
VIII octombrie IX novem
X decem

Numerarul ordinal
I primus, prima, promum
II secundus, secunda, secundum
III tertius, tertia, tertium
IV qvartus, qvartc, qvartum
V quintus, quinta, quinta
VI sextus, sexta, sextum
VII seqtimus, septima, septimum
VIII octavus, octava, octavum
IX nonum, non, nonum
X decimus, decima, decimum
DOWNLOAD REFERAT
« mai multe referate din Psihologie

CAUTA REFERAT


TRIMITE REFERAT CERE REFERAT
Referatele si lucrarile oferite de E-referate.ro au scop educativ si orientativ pentru cercetare academica.